Жовтень – всесвітній місяць боротьби проти раку молочної залози.

Обізнаність – наша зброя

У світі…

Рак молочної залози є найпоширенішим серед жінок та займає друге місце за розповсюдженістю серед усіх злоякісних захворювань.

В Україні…

Згідно з даними ВООЗ, опублікованими у 2018 році, кількість смертей від раку молочної залози в Україні сягнула 8,983 або 1.49% від загальної кількості смертей. Смертність від раку молочної залози із поправкою на вік в Україні складає 20.93 на 100,000 населення, причому за цим показником Україна посідає 36 місце у світі.

Фактори розвитку раку молочної залози:

  • вік;
  • генетичні мутації;
  • історія вагітностей та пологів;
  • особливості будови молочної залози;
  • певні незлоякісні хвороби молочної залози;
  • наявність раку молочної залози або яєчників у родичів;
  • попереднє лікування із застосуванням радіотерапії;
  • прийом препарату діетилстилбестролу;
  • брак фзичної активносіті;
  • надмірна вага або ожиріння після настання менопаузи;
  • гормональна терапія;
  • вживання алкоголю.

Стандарти лікування:

Повне видалення молочної залози та пахвових лімфовузлів, радіотерапія та хіміотерапія, незалежно від виду, поширення пухлини та вибору пацієна.

У листопаді 2020 року Управління з контролю за харчовими продуктами і лікарськими засобами США (FDA) схвалило імунотерапевтичний препарат Кітруда (пембролізумаб) у комбінації з хіміотерапією для лікування певних видів раку молочної залози.

В Україні  компанією MSD розпочато 2 клінічні дослідження імунотерапевтичного препарату пембролізумаб для лікування деяких типів місцево-рецидивуючого раку молочної залози, який неможливо вилікувати хірургічним шляхом.

Профілактика

Для запобігання захворюванню на рак молочної залози слід дотримуватися здорового способу життя, регулярно підтримувати фізичну активність, а також вчасно (не рідше 1 разу на 1-2 роки) проходити обстеження у лікаря- мамолога.

1 серпня відзначається День боротьби з раком легенів.

У  світі рак легені посідає перше місце серед причин смертності від онкологічних захворювань, щороку від нього  помирає більше людей, ніж від раку молочної залози, товстої кишки та передміхурової залози разом. Згідно із даними ВООЗ, в середньому ця цифра складає 2.09 мільйони пацієнтів. За частотою захворюваності і рівнем смертності від раку легень відповідні показники в Україні наближені до світових. У нашій країні щороку реєструються приблизно 13 тисяч нових випадків захворювання на рак легені, причому у чоловіків він виникає приблизно в 5 разів частіше ніж у жінок.

Основим фактором ризику захворювання на рак легені є куріння, незалежно того, чи є людина активним чи пасивним курцем. Інші фактори ризику включають опромінення, вплив газу радону, контакт з азбестом або іншими канцерогенами, хронічні запальні хвороби легень та імунодефіцити, сімейний анамнез щодо раку легені.

Симптомами раку легені можуть бути кашель, кровохаркання, біль у грудях, задишка.

Найкращим способом профілактики раку легені є відмова від куріння. Уважність до ранніх симптомів раку легені, вчасний візит до лікаря та регулярні профілактичні обстеження можуть допомогти виявити хворобу на ранніх стадіях та успішно її пролікувати.

Методи лікування раку легені включають хірургічне лікування, опромінення, хіміотерапію, таргетну терапію та імунотерапію (як в монорежимі, так і у комбінації з хіміотерапією). Імунотерапевтичний препарат Кітруда (пембролізумаб) зареєстрований в Україні для лікування певних видів раку легень в комбінації з хіміотерапією або в монорежимі.

21,3%

Клінічні дослідження із застосуванням Пембролізумабу (Кітруди) для лікування раку легень, які проводить компанія «МСД», складають майже чверть усіх клінічних досліджень раку легень в Україні та є найчисленнішими. Із 47 розпочатих досліджень лікування раку легень в Україні 10 (21,3%) проводяться компанією «МСД».